2012/09/01 - Dvojdenní výprava do Přibyslavi PDF Tisk

Dvojdenní výprava na hasičský pochod "Krajem Jana Žižky"

1. - 2. 9. 2012, Přibyslav - Sázava u Ž'dáru

V sobotu 1. 9. 2012 jsme se vydali na tradiční hasičský pochod "Krajem Jana Žižky a Karla Havlíčka", která pořádá Centrum hasičského hnutí v Přibyslavi. To obnášelo brzké vstávání, na sraz jsme dorazili lehce po osmé hodině. Trasa byla kvůli nepřízni počasí zkrácena, vedla přes obec Keřkov k Žižkově mohyle a poté zpět do Přibyslavi. Tam jsme, po vydatém občerstvení se kofolou a špekáčky, prošli a řádně si prohlédli stálou výstavu o historii hasičstva v Čechách, na Moravě i ve Slezsku.

Poté naše kroky vedly po bývalé železniční trati z Přibyslavi směrem na Ronov, Nížkov a Sázavu (pozůstatek původní trati Žďár nad Sázavou - Německý Brod; po otevření nové trati v r. 1953 sloužila trať po dlouhá léta železničnímu vku; řadu let pak o trať pečoval Klub přátel kolejových vozidel Brno, který zde prováděl jízdy pro veřejnost historickými vozidly a v letních měsících i pravidelný víkendový provoz; od roku 2006 je trať zrušena a rozebrána; nyní těmito místy vede cyklostezka). Na noc jsme stavěli přístřešek, kromě spánku jsme nezanedbávali ani jídlo. V neděli pak naše kroky vedly do Sázavy u Žďáru, odkud nás vlak dovezl do Brna. Účast na výpravě nebyla nejhojnější, každopádně akce byla důstojným startem do nového školního roku.